Microsoft SQL Server, Veritabanı Taşıma İşlemi

Sql server üzerinde veritabanı taşıma işlemi için birkaç yöntem bulunmaktadır.  Bu yöntemlerden benim bildiklerim, “Export Data-Import Data” “Copy Database” “Attach-Detach” “Backup-Restore” yöntemleridir. Bu işlemleri “Sql Server Management Studio” üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat bu yöntemlerin hepsini denememe rağmen, taşıma sırasında ilişkili tablolarım ve Identity sutunlarım devamlı zarar gördü.  Bende “Attach” yöntemi ile veritabanımı elle taşıdım. Bu yazımda size taşıma sırasında, neler yaptığımı resimlerle aşama aşama anlatmaya çalışacağım.

Yaptığımız olay basitçe şu şekilde olacaktır. Veritabanımızın dosyasını kopyala – yapıştır yöntemi ile yükleme yapacağımız bilgisayara taşıyoruz. Daha sonra Sql Server üzerinden taşıdığımız dosyayı, “Ben bu dosyayı buraya kopyaladım, bundan sonra senin sorumluluğunda bu veritabanının çalışmasına devam et” şeklinde tanıtma yapıyoruz. Böylelikle varolan veritabanımız hiçbir bozulma yaşamadan eskisi gibi çalışmaya devam ediyor. 🙂

Öncelikle kaynak bilgisayarımızdan veritabanı dosyalarımızı hedef bilgisayara çekiyoruz. Veritabanının nerede olduğunu, veritabanınıza Sağ Tıklayıp, Properties penceresinden,  Files Sekmesinden bulabilirsiniz.

Database Properties

Veritabanımızın kendisini ve log dosyasını kaynak bilgisayarımızdan, hedef bilgisayarımızın veritabanı klasörünün içine yapıştırıyoruz.

Tabi kaynak bilgisayarda, kopyalama sırasında veritabanı kullanılıyor şeklinde bir hata alabilirsiniz. Kopyalamanıza izin vermeyebilir.

Bu durumda Başlat->Programlar kısmından “Sql Server Configuration Manager” programından SQL Server Sunucusunu kapatıp işlemi tekrar deneyiniz.

C:\WINDOWS\system32\SQLServerManager.msc

Sql Server Durdurmak

Stop komutunu vererek sunucuyu durdurmuş olursunuz.

Hedef bilgisayarınızda “Sql Server Management Studio” üzerinden “Databases” sağ tıklayarak “Attach” komutunu uygulayınız. Add butonu ile kopyasını almış olduğunuz veritabanınızın yolunu gösteriniz. Ok butonuna basarak işlemi bitiriniz.

Bu kolay yöntem sonucunda, çalışan veritabanımızı başka bir yere hatasız bir şekilde taşımış olduk.  🙂

This entry was posted in Microsoft Sql Server, Veritabanları and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Microsoft SQL Server, Veritabanı Taşıma İşlemi

 1. mustafa says:

  Hocam detaylı ve güzel bir anlatım olmuş sağolasın.

 2. Sercan says:

  Emeğinize sağlık. Düşüncelerinizi anlaşılabilir bir şekilde çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim.

 3. Oğuzhan GEDİK says:

  Paylaşımınız için Teşekkürler 🙂

 4. Gökhan says:

  Teşekkürler, peki veritabanımız sunucuda ise ne yapacağız? İndirip, local de üzerinde işlem yapıp deneme yanılma ile sonrasında tekrar upload etmemiz gerekebilir.

 5. Merhaba @Gökhan,

  Aslında Remote desteğini aktifleştirip, sadece kendi ip adresine izin verirsen uzaktan da çalışabilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *