Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

2. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. İlerleyen zamanda Yahudiler’in gördüğü baskıyı içine sindiremeyen Schindler, onları kurtarmak için uzunca bir liste yapar.

Schindlers List Poster

 • IMDB Puanı:8.9/10
 • Yapım: 1993 ~ ABD
 • Tür: Biyografi, Dram, Savaş, Tarih
 • Yönetmen: Steven Spielberg
 • Senaryo: Steven Zaillian, Thomas Keneally
 • Senaryo Kitap : Thomas Keneally
 • Yapımcı: Steven Spielberg, Gerald R. Molen, Branko Lustig
 • Görüntü Yönetmeni: Janusz Kaminski
 • Müzik: John Williams
 • Süre: 3 saat 28 dk
 • Gösterim Tarihi: 15 Aralık 1993  (Türkiye)

Sinemalar.Com Yorumlar :

 • @OzTurk17 : hayatınızın bir anda çekilmez bir noktaya geldiğini etrafınızı zevk uğruna adam vuran katillerin sardığını insan avlayan nazilerden köşe bucak kaçmaya çalıştığınızı güç gösterisi uğruna masum insanları vuran vicdansız psikopat bir komutandan merhamet dilendiğinizi düşünün ve birde böyle bir dönemde sıfırdan başlayıp bir şeyleri değiştirmek için tüm zorluklara göğüs germeye çalışmış işadamı oscar schindler gibi insanları düşünün.insanın böyle bir film karşısında kendine gelmesi epey zaman alıyor.bir çok soykırım filmi izledim ama bu izleyiciyi sıkmadan,gerçekçi ve olayları en iyi anlatan filmdi. adamları mezarlarında bile rahat bırakmamışlar daha ne denebilirki.spilberg çok güzel bir filme daha imza atmış ve kalitesini konuşturmuş doğrusu. filmde siyah beyaz karelerin olmasıda o hüznü yaşatıyor resmen içinizde.john williams enfes müzikleriyle izleyici ağlama noktasına getirmeyi başarmış özellikle o sondaki sahne yokmu içiniz bir garip oluyor.insanı derinden etkileyen bir müziklere sahip film. mutlaka izlenmesi gerken mesaj verici ve etkisindende kolay kolay kurtulamayacağınız herzaman hatırlamaya değer bir film schindler’in listesi!!
 • @HopeBlack : Yahudileri günahım kadar sevmesemde, bu filmin son sahnesinde göz yaşlarımı tutamamıştım. Bu filmi hatırladıkça aklıma Ben Kingsley’in su yahudi atasözü geliyor aklıma “Kim bir hayat kurtarmıssa bir dünya kurtarmıs demektir.” Evet film güzel hatta en güzel 3 filmim arasında da olabilir, film içinde ki dram inanılmaz boyutta. Lakin benzer şeyleri şimdi yahudilerin yapması ne kadarda ironik bir durum. Eğer sağlam bir yahudi düşmanı iseniz filmin bazı sahnelerinde oh olsun diyeceginizi adım gibi biliyorum 🙂
 • @ufuksaka : Baştan sona tam bir sinema başyapıtıyla karşı karşıya olduğunuzu çok net bir şekilde farkediyorsunuz. Oyunculuklar ve teknik olarak söylenecek çok şey var ama tek kelimeyle mükemmel. Yalnız Yahudiler filmde gösterildiği gibi masum değil onu da belirtmek gerekir. Acaba Steven Spielberg şu an Filistinlilere yapılan zulmü aynı şekilde beyazperdeye aktarabilirmi merak ediyorum.

Ek$i Sözlükteki Yorumlar :

 • @gotterdamerung : senaryo gercek olaylari ve gercek ki$ileri anlatmaktadir, hatta ralph fiennes’in oynadigi kamp komutani zat’in orjinal beyaz ati uzerinde ki resmini isteyenlere gonderebilirim, o derece gercege uyulmu$tur. i$in garip tarafi film de pek anlatilmayan daha dogrusu anlatilmaya senaryo aki$i geregince pek firsat kalmayan aci bir gercek vardir ki oscar schindler sava$ sonrasi yahudilere kar$i sergiledigi kotu davrani$lar ve onlari kole gibi cali$tirmasi gibi suclamalarla yuzyuze kalmi$tir ve hayatinin geri kalanini saklanarak, gecmi$i anmayarak ya$ami$tir. adamin kiymeti 50 sene sonra anla$ilmi$ ve yahudi cemaati tarafindan iyi alman ilan edilmi$tir.
 • @erotomaniac :
  best art direction-set decoration
  best cinematography
  best director*
  best film editing*
  best music, original score
  best picture*
  best writing, screenplay based on material from another medium

  toplam 7 oscar ödülü almis, bir çok sahnesi ile unutulmaz saheser.

Yorumlardan da görüldüğü gibi film eleştiriye çok çok açıktır. Kesinlikle izlemeniz gereken bir filmdir.

Bu filmi izlerken herhalde unutamadığım tek sahne, renkli olarak görebildiğimiz tek sahnenin kırmızı paltolu (kanı simgeleyen) küçük kız olmasıydı.

TORRENT DOSYASI : Schindler\'s List (810)

TÜRKÇE ALT YAZISI : Schindler\'s List AltYazi (659)

This entry was posted in Film Önerilerim and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

 1. Faruk Usta says:

  kesinlikle tavsiye ettiğim bir film. yahudilerin şu anki yaptıklarını göz ardı ederek (!) (edebilirseniz) veya filmdeki insanları yahudi değilde insan kabul ederek izlenilmesi halinde son sahnelerde ağlatabilir insanı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *