Broken Link Checker (Kırık Link Bildiricisi)

Makale yazarken birçok siteye link veririz. Fakat yazılarımızı devamlı takip edemeyeceğimizden, verdiğimiz linkler bozulur veya başka sitelere yönlendirme yapılabilir. Bu yazımda size,  Wordpress üzerinde yazmış olduğunuz yazılarda yer alan linkleri nasıl otomatik kontrol edileceğini anlatacağım. Eklentimizin adı “Broken Link Checker”.

Bu eklenti belli zamanlarda çalışıp, makaleleriniz de, yorumlarda, sayfalarda, vs.. arama yaparak, çalışmayan linkleri bulur ve size bildirir.

Bildirimi hem Dashboard (Ana Giriş Paneli) ekranında hem de mailinize otomatik atmasını sağlayabilirsiniz.

Ben, en büyük yararı programlar için verdiğim linklerde görüyorum. Programın yapımcısı versiyon yükseltmesinde linkleri değiştirebiliyor. Benim her değişimden haber olamayacağımdan Broken Link Checker bana email ile uyarı gönderiyor.

Eklentiyi buradan indirip, kurabilirsiniz.

Kurulum için indirdiğiniz dosyayı, zip formatını destekleyen, herhangi bir sıkıştırma programı (örneğin : winrar)  ile açıp, blogunuzda wp-content/plugins klasörünün içine atıp, WordPress Yönetici Sayfanızdan, Plugins (Eklentiler) bölümünden aktifleştirmeniz yeterlidir.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra, Settings (Ayarlar) bölümünden Link Checker eklentisini göreceksiniz.

Broken Link Checker Yönetim Paneli

Status : Eğer çalışmayan link varsa veya Broken Link Checker kırık link araması yapıyorsa buradan durumu takip edebilirsiniz.

Check each link (Kontrol Tekrar Süresi) : Eklentinin kaç saatte bir çalışmasını istiyorsanız buraya giriniz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu sayıyı azaltmak, sunucu üzerinde yük yaratmanıza sebep olacaktır. Bu yüzden geçerli saati uzun tutmanızı öneririm. Ben kendi blogumda 72 saat olarak girdim.

Broken link CSS (Kırık Link Görünümü) : Çalışmayan linkin görünümü gösterir. Size bu makaleyi yazarken yeni bir stil oluşturdum ve onu girdim. Buraya isterseniz

<pre>.broken_link, a.broken_link {
	text-decoration: line-through;
	color: #900;
}

şeklinde kullanıp, ek olarak kırmızı renkte ve üzeri çizili olmasını sağlayabilirsiniz.

Exclusion List (Yoksay Listesi) : Burada belirteceğiniz her bir satırdaki link, çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeden atlanacaktır.

E-mail Notifications (Email İle Bildirim) : Eğer yeni bir çalışmayan link bulunursa, size otomatik olarak email ile bildirecektir.

Kısacası, eklenti size büyük bir kolaylık sağlıyor. İndirme linkini aşağıda tekrar veriyorum. Eklenti ile ilgili bir sorun yaşarsanız yorumlar kısmından size yardımcı olmaya çalışırım.

Broken Link Checker (736)

This entry was posted in Wordpress and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Broken Link Checker (Kırık Link Bildiricisi)

  1. peruk says:

    Çok teşekkür ediyorum. Böyle bir yardımcımız olabilecğeini hiç tahmin etmemiştim. Hemen kurup uygulayacağım. İnş kırık değildir. Ve ücretsizdir

  2. Ehocam says:

    yorumun için teşekkürler. Link kırık değil. wordpress.org adresinden ayrıca eklentinin adını yazarak da ulaşman mümkün. Ayrıca ücretsizdir. 😉

    İyi çalışmalar 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *