Belgelerinizi Türkçe Karakter Sorunu Olmadan Pdf’e Çevirme

Bu yazımda size belgelerinizi, Türkçe karakter sorunu olmadan PDF dosyası şekline getirmeyi anlatacağım. Programın, küçük boyutuna rağmen, çok başarılı ve hızlı olduğunu göreceksiniz. (4Mb+EkProgram 7Mb=11Mb)

Programın çalışma mantığını kısaca açıklamak istiyorum. Örneğin Word programında herhangi bir metin yazdınız. İşte program burada devreye giriyor. Program kendini sanal bir yazıcı gibi gösterip, içeriği kendi programına aktarıyor. Sonrasında başarılı bir şekilde pdf dosyamız oluşmuş oluyor. Üstelik birçok dil desteği arasında Türkçe’de bulunmaktadır.

Programın Resmi Sitesi : BullZip

Programın İndirme Linki : Pdf Printer (2988)

2009-06-12_010953

Yukarı da gördüğünüz gibi Bullzip PDF Printer yazıcımız kurulmuş oldu. Şimdi örnek bir dosya üzerinde PDF’e nasıl çevireceğimizi gösterelim.

Dosyamızda düzenlemeler bittikten sonra, normal çıktı alır gibi print komutunu (CTRL + P) veriyoruz.

2009-06-12_012849

Yukarıda ki resimde de görüldüğü gibi Yazıcı Adı kısmına Pdf Printer geldi. Bu bölümde, istediğiniz sayfaları Pdf haline getirebilirsiniz. Sayfa aralığı bölümünde bu ayarları yapabilirsiniz.

 • Özellikler butonuna tıklayarak PDF dosyasının Renkli veya Siyah-Beyaz olmasını, çıkacak olan belgenin yataydikey mi olacağını ayarlayabilirsiniz.
 • Ayarları yaptıktan sonra Tamam butonuna tıklayabiliriz. Birkaç saniye bekledikten sonra karşımıza PDF Printer programının ekranı gelecektir.

2009-06-12_013609

 • Bu bölümde çeviri yapacağımız dosyanın türünü ayarlayabiliriz. Pdf dışında BMP,EPS, JPEG, PCX, PNG, PS, TIFF formatlarını da desteklemektedir.
 • Dosya Adı bölümü ise PDF dosyamızın, nereye kaydedileceğininin sorulduğu bölümdür. Standart olarak masaüstü seçilidir.

2009-06-12_014152

 • Bu bölüm ise PDF dosyasının özelliklerini girmemizi sağlıyor. Yazarın adını, arama sırasında daha hızlı olması için anahtar kelimelerin girişini, kalite olarak ne tür olacağını buradan girebiliriz.

2009-06-12_014228

 • Alacağımız belgenin şifreyle açılmasını istiyorsanız, buraya şifre girmelisiniz. Bu şekilde istemediğiniz kişilerin eline geçsede, yararlanacakları bir kaynak olamaz.

Yukarıda ki ayarları yaptıktan sonra Kaydet butonuna basmamız yeterlidir. Belirttiğimiz dizine dosyayı kaydedecektir.

Projede Kullandığım;

Örnek Dosya : Pdf Printer Ornek Dosya (983)

Örnek Dosyanın PDF Hali : Pdf Printer Ornek Dosyanin Pdf Hali (860)

Programın İndirme Linki : Pdf Printer (2988)

This entry was posted in Programlar and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Belgelerinizi Türkçe Karakter Sorunu Olmadan Pdf’e Çevirme

 1. monolara says:

  Merhaba yazınız çok eski ama yine de sormak istedim.. programın işleyiş mantığı çok hoşuma gitti ancak kullanmaya çalışırken şöyle bir hata alıyorum :
  “Error 1005: Ghostscript kurulumunun yeri bulunamıyor.”

  Nasıl çözebilirim acaba bilginiz var mı? 

 2. Ehocam says:

  @monolara ;

  Programın çalışması için Ghostscript kurulu olması gerekiyor. Program kurarken kurulum aşamalarını takip edin, bir bölümde ghostscript kuruyum mu diye bir bölüm olacak. Oradan kurabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *