Xp’de Boot Dosyasını Tamir Etme Yöntemi

Xp’de boot dosyası kolay kolay bozulmaz. En azından bu kadar bilgisayar kullanmışlığımda yaşamadığım bir durumdu. Düne kadar. Boot dosyanız bozulduğunda işletim sisteminin yeri bilinmediğinden bilgisayarınız açılmaz. Bilgisayar açılmadığından herhangi bir düzeltme yapamazsınız. Fakat aşağıda size göstereceğim yöntem ile boot dosyanızı yeniden oluşturabilirsiniz.dosBu yazıyı yazmamın nedeni böyle bir sorun yaşamamdan kaynaklandı. 160 Gb harddiskime Xp, Macos, Ubuntu ve Pardus kurulu bir şekilde ihtiyaçlarım doğrultusunda kullanıyordum. Gta4 oyununu alınca 30 Gb lık bir alan ihtiyacım doğdu. Hemen PartitionMagic ile harddiskim üzerinde ayrı bölümleri birleştirip yeterli alan sağlayım düşüncesiyle rastgele 2 tane bölümü birleştirdim. 😀 Pardusun boot dosyası hemen hata verdi. Sonra tabii yusuf yusuf çekerek, aklımın bir tarafında web sayfaları bir tarafında programlar bir tarafında yedek dosyalarım gözümünün önüne geldi. Araştırmalarım sonrasında bir dos komutu keşfettim. Adı fixmbr.

Kullanımını aşağıdaki gibi yaparsanız boot dosyanız yenileniyor. (Aslında yenilenmiyor sadece başka bölümü değil c sürücüsünü ana disk olarak görüyor)

İhtiyacımız olan şey xp cdsi. Xp cdsini takıp kurulum bölümüne gelin. Gerekli sistem dosyaları yüklendikten sonra 3 seçenekli bölüme gelecektir.

boot_935_2

Yukarıdaki ekrana geldiğinde R tuşuna basıp, komut bölüme geçin.

boot_935_3

Burada işlem yapmak istediğiniz bölümü sorabilir. Listeden işlem yapmak istediğiniz bölümü seçiyoruz. (1 genelde c:windows klasörünü gösterir. Listeden bakıp kolaylıkla yapabilirsiniz.) Daha sonra bize Yönetici Parolası Sorabilir. Bunun için sistem parolanız varsa onu deneyin. Olmazsa boş bırakıp direk enter tuşuna basın.

boot_935_4

Komut girme satırı ekrana gelecektir. Komut satırına fixmbr komutunu yazıp enter tuşuna basın. Size üstüne yazıp yazmamayı soracaktır. E tuşuna basıp tekrar enter tuşuna basın. Hepsi bu kadar.

This entry was posted in İşletim Sistemleri, Windows Xp and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Xp’de Boot Dosyasını Tamir Etme Yöntemi

  1. InvisibleART says:

    Fixmbr komutunu EN EN EN EN son çağre olarak deneyin. Harddisk i yakma riski var…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *