Winrar’ı Yakından Tanıyalım ? Nedir? – Nasıl Kullanılır?

Winrar, birçok işletim sistemi tarafından hala kullanılan, rar formatını kullanabilmemiz için yapılmış bir programdır. Bu yazımda size winrar programının nasıl kullanıldığını, püf noktalarını, sıkıştırmanın nasıl yapıldığını,şifre vererek sıkıştırmanın yolunu, parçalar halinde belirlemiş olduğunuz boyutlarda ayrı ayrı sıkıştırmayı ve sıkıştırılan dosyaların veya seçilen dosyaların winrar ile nasıl setup programı şekline getireleceğini anlatacağım.

Dosyaları neden sıkıştırma ihtiyacı duyarız?

 • Güvenlik : Sıkıştırmak her zaman bizim açımızdan yararlıdır. Hatta arşivlerinizi sabit bir şifre vererek sıkıştırın. Herhangi bir virüs girdiğinde bilgisayarınızda ilk olarak açık olan dosyalar zarar görür. Eğer program zekice yapılandırıldıysa, ikinci planda sıkıştırılmış dosyalarınızın içerisine girerek dosyaların yapılarını bozabilir. Elbette şifreleri kırmak biraz daha zor olacağından, ama imkansız değil, şifre koymak biraz daha mantıklı kaçıyor.
 • Düzenlilik : Dosyalarınızı sıkıştırıp daha düzenli bir şekilde saklayabilirsiniz.
 • Alan ve Kota Tasarrufu : Büyük dosyalarımızı sıkıştırarak alandan tasarruf sağlayabiliriz. Ayrıca internette sıkıştırılan dosyalar daha hızlı iner ve daha az kota harcamış olunur.
 • Tek Dosya Yapısı : İnternet üzerinden dosya trasferleri yaparken tek dosya olması bizim için çok önemlidir. Tüm programlar bir tane dosyadan oluşacak hali yok. Eğer tek dosya halinde indirimezsek, tüm dosyaları teker teker indirmek zorunda kalacaktık. Mesela bir oyunu indirirken içinde 200 tane dosya olsun. Eğer biz bunu indirmeye kalkarsak 200 tane dosya için ayrı bir link açamamız gerekecekti. Daha sonra o dosyanın hangi klasörde olacağını bilmemiz gerekecekti. Onun yerine tek dosya halinde internette yayınlamak hem pratik hem de zaman tasarrufu sağlamak için yararlı bir yöntemdir. (Kurulum dosyasından bahsediyorum. Çünkü kurulum dosyalarının bazıları sıkıştırılmış setup şeklindedir.)

Eeee Hocam Neden Winrar Peki ?

Sadece bilgisayarımda kullandığım sıkıştırma programlarından bana göre en popüler olanı olduğundan bu programı anlatıyorum.

Winrar

 • Winrar programı popüler sıkıştırma formatları olan rar ve zip (sıkıştırma yapabilir) dışında CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z, Z gibi (okuma yapabilir) format çeşitlerinide desteklemektedir.
 • Kullanımı çok kolay, işletim sistemi dostu, hızlı ve işlevsel olması nedeniyle her kullanıcının bilgisayarında mutlaka bulundurması gerekmektedir.
 • Winrar, program kapsamının dışında da görev alıyor. Mesela konsol komutları sayesinde program geliştiricilere yardımcı oluyor. Örneğin aklıma gelen ilk örneği winrar ile bağdaştırıyım. Yazdığınız programın günceleme bölümü olsun. Güncelleme dosyasınında 40 mb olduğunu düşünün. Siz bu programı sıkıştırarak 20 mb kadar düşürdünüz. Kullanıcı bu güncellemeyi yapmak istediğinde 20 mb kadar bir avantajı oluyor. Dosyayı herhangi bir klasöre indirip, konsol üzerinden winrarın komutunu kullanıp 2 saniyede dosyayı açsanız, hem burada sizin hemde kullanıcın büyük bir yararı olacaktır 🙂
 • Türkçe %99 destekliyor.
 • Yararlarına devam edersek aklıma ücretsiz oluşu geliyor. Yani ücretli olmasına rağmen ücretsiz 🙂 Eğer deneme sürümünü aşarsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Kapat tuşuna bastığınızda hiçbir sorun yaşamadan devam edebilirsiniz 🙂

winrar_8562

 • Ayrıca aşağıdaki resimde ki gibi sağ click menüsüne eklenerek daha hızlı işlem yapmanıza imkan sunuyor.

winrar_8563

 • ISO dosyalarınızın içeriğini görmenizi sağlıyor 🙂 Herhangi bir ek materyale gerek kalmadan bakabiliyorsunuz.

Nasıl İndirip Kurabilirim?

Üreticinin web sayfasına buradan ulaşabilir, İngilizce sürümünü buradan, Türkçe sürümünü ise buradan indirip kurabilirsiniz.

Nasıl Sıkıştırma Yapabilirim ?

Dediğim gibi winrar’ı kullanması çok kolay. Hemen size bir örnekle bir kaç farklı yoldan göstereceğim. İnceleme yapacağım klasörün adı Ehocam.Com Winrar Örneği olsun.

winrar_8565

Şimdi bu klasöre sağ tıklayalım ve karşımıza çıkan 4 tane seçenekten ilki olan Arşive Ekle komutunu biraz ayrıntılı şekilde inceleyelim.

winrar_856_2

Burada daha fazla seçeneğe hükmedebilir, sıkıştırmak istediğiniz dosyanın konumunu buradan ayarlayabilirsiniz.

winrar_856_1

Şimdi Arşive Ekle bölümünü daha ayrıntılı bir şekilde sunmam ve sizin daha kısa yoldan anlayabilmeniz için yeni bir şekle sokuyorum.

winrar_856_1-copy

 1. Arşiv Adı bölümü, dosyayı kaydedeceğiniz yeri seçmenizi sağlar. Eğer dosyanın bulunduğu bölüme kaydetmek istemiyorsanız (eğer hiç değişiklik yapmazsanız dosyanın bulunduğu yere sıkıştırır ) Gözat butonuna tıklayıp, sıkıştırmak istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Ayrıca açılır kutu sayesinde, daha önce sıkıştırdığınız dosyaların yerlerini hızlı bir şekilde seçebilirsiniz.
  winrar_856_4
 2. Profiller, Winrar’ın kullanıcılara zaman kazandırması için tasarlamış olduğu güzel hizmetlerden biridir. Bu hizmeti hemen bir örnekle açıklamaya çalışıyım. Elinizde 5GB lık bir dosya var. Ama elinizde ki flash diskiniz 1Gb boyutunda. Yani bu dosyayı 5 parçada biryerden biryere taşımanız gerekiyor. Profil bölümünde 1GB diye bir profil oluşturup, sıkıştırma yöntemini ayarlayıp, kaydettiniz. Ertesi gün 10Gb lık bir dosyayı taşımanız gerektiğini düşünelim. Sıkıştırma sırasında profillerden 1Gb profilini seçtiğinizde tüm ayarlar otomatik gelecektir.
  Aslında bu özellik forum sahipleri için vazgeçilmez bir yöntemdir. Çünkü büyük dosyaları, 100’er Mb lık parçalar şeklinde RapidShare sitesine yüklemek istediklerinde, herbir dosyayı sıkıştırırken geçen zamanı profiller sayesinde halledebilirler. Örneğin tüm sıkıştırılmış dosyaların şifresi abcd1234 olduğunu farzedelim. Profiller sayesinde önceden kaydettiği profili kullanırsa şifreyi yanlış yazma gibi bir sorunu olmaz. Fakat profil dışında amatörce herbir sıkıştırılacak dosyanın şifresini eliyle yazmaya kalkarsa 100 de 10 ihtimal hata yapacaktır. Şifreyi yanlış yazmak demek, ziyaretçilerin tepkisi alması, küfür yemesine :), daha kötüsü sitesini ziyaret sayısında azalmasına neden olacaktır.
 3. Arşiv biçimi, sizin sıkıştırma yapacağınız dosyanın formatıdır. Winrar programı şu an rar ve zip formatlarını desteklemektedir. Fakat zip formatını seçtiğinizde Winrar programının gelişmiş sekmesinde ki bölümlerin bir kısmının, parçalara ayrılacak dosyaların boyutlandırılmasının vs… yok olduğunu göreceksiniz. Zip formatında birçok seçenek kapalıdır. Fakat zip formatı hala kullanılmakta olan formatların başında gelmektedir. Hatta birçok işletim sisteminin ana sıkıştırma formatı olup, hiçbir program kurmadan kullanabileceğiniz bir format seçeneğidir. Ama rar formatında elbette tüm ayarlar ve gelişmiş sekmeler açıktır.
 4. Sıkıştırma yöntemi, sıkıştıracağınız dosyanın ne kadar kalitede ve iyi bir şekilde olmasını ayarlamanız için yapılmış bir bölümdür. Küçük dosyalar boyutlarında belli bir değişme olmasada büyük çaplı sıkıştırma yapacağınız dosyalarda çok etkili bir boyut farkı yaşarsınız. Örneğin 1gb dosyanın “En iyi” formatında 400Mb olduğunu varsayalım, “En hızlı” formatında bu boyut 400mb dan fazla olacaktır. Çünkü sıkıştırma kalitesi düşüyor ve boyut otomatik olarak artıyor.
  winrar_856_5
 5. Sıkıştırma yöntemlerinde ki seçenekleri uyguladınızda sıkıştırma süresi de seçeneklere bağlı olarak değişiyor. “En hızlı” formatında en düşük kalitede sıkıştırma yaşarsınız fakat sıkıştırma işlemi en kısa zamanda biter. “En iyi” formatını kullandığınızda sıkıştırma kalitesi en iyi olmasına rağmen, bu kezde süresi artacaktır.
 6. Ciltlere böl, sıkıştıracağınız dosyaların verdiğiniz boyuta göre parçalara ayrılmasını sağlar. Örneğin 10Gb dosyamızı 1Gb şeklinde 10 parçaya ayırmak istersek 1Gb yazmamız yeterlidir. 100’er Mblık yapmak istersek 100 mb yazmamız yeterlidir.
 7. Güncelleme Modu, arşivinize eklenecek dosyalar üzerinde güncelleme yapar. Mesela arşivin içindeki dosya yeni eklenecek dosya ile aynı ise değiştir gibi birçok seçenek bulunmaktadır.
 8. Arşivleme Seçenekleri, arşiv sırasında veya öncesinde yapılabilecek farklı bir kaç özelliği barındırmaktadır.
  Bunlardan Arşivledikten sonra dosyaları sil komutu arşivlenen dosyaların harddiskinizden silmenize yarıyor. Ayrıca Arşivlenen dosyaları test et komutunuda aktifleştirirseniz; dosya sıkıştırıldıktan sonra test edilip sonra silinmesine izin verilir.
  Katı arşiv oluştur ise rar formatında kullanılan, özel bir sıkıştırma algoritmasının kullanıldığı bir yöntemdir. Dosyalar daha sağlıklı ve iyi sıkıştırılmalarına rağmem eksileri de bulunmaktadır. Örneğin katı arşive yeni bir dosya eklemeye kalktığınızda tüm arşiv temp dosyasına açılması gerekiyor.
  SFX arşivi oluştur arşiv dosyanızı kurulum dosyayı haline getirmeyi sağlayan bir özelliktir. SFX dosyası oluşturarak winrar kurulu olmayan bilgisayarlarda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Açıklama sekmesine giderek açılış sırasında gerekli uyarıları veya kurulum bilgisini verebilirsiniz.

Sıkıştırılacak Dosyaya Şifre Koymak

Sağ tıklayıp, Arşive Ekle komutunu kullanıp, Gelişmiş sekmesinde Parolayı Ayarla butonuna basarak şifre verebilirsiniz.

winrar_856_8

winrar_856_10

Şifremizi girerek sıkıştırmayı başlatabiliriz.

winrar_856_11

Arşivi açmaya çalıştığımızda yukarıda ki gibi bize şifre soracaktır.

PÜF NOKTALAR

 1. Sıkıştırma yapacağınız dosyayı sağ tıklar, ikinci sıkıştırma komutunu kullanırsanız, Winrar programında varsayılan profil ayarında hızlı sıkıştırma yapar.
  winrar_856_12
 2. Sıkıştır ve Eposta Gönder, komutu ile dosyanız aynı klasörde sıkıştırılıp, varsayılan eposta programınızda “Ekler” bölümüne eklenir.
 3. Sıkıştır “Dosya İsmi” ve Eposta Gönder (4.komut) ise temp dosyanızda sıkıştırma yapıp, sonrasında varsayılan eposta programınıza eklenir.
  winrar_856_14
This entry was posted in Programlar and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

6 Responses to Winrar’ı Yakından Tanıyalım ? Nedir? – Nasıl Kullanılır?

 1. fatma says:

  gerçekten çok güzel anlatmışsınız hocam çok işime yaradı tşkler

 2. Esra Gizem says:

  hocam beni tanır mısınız yada hatırladınız mı diyeyim  hocam bende fatma arkadaşımın  yazısına kesinlikle katılıyorum cok güzel bi anlatım olmuş teşekkürler eline  koluna  sağlıuk

 3. Ehocam says:

  hatırladım esracım. Yorumun için teşekkürler

 4. hande says:

  hocam geerçekten çok güzel hazırlamışsınız teşekkürler… bir sorum olacak winrar ile fotoğraf sıkıştırdığımda resimlerin kalitesi düşermi.?

 5. Ehocam says:

  hande;

  hayır, kalitede herhangi bir değişiklik olmayacaktır. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *