İşlemciniz 32 Bit mi Yoksa 64 Bit mi Hemen Öğrenin

Artık gelişen teknoloji ile işlemcilerimizde yapılan işlerde arttı. Çıkan işletim sistemleri, antivirüsler, programlar 32 ve 64 bit seçenekleriyle sunuluyor. Peki sizin işlemcini 32 bit mi 64 bit mi?

İndireceğimiz bir programda sisteminizin kaç bit olduğunu hemen anlayacağız. Hemen buradan dosyanın 1.49 1.51 1.54 1.62 sürümünü indirebilirsiniz. Programın üretici sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

boot_949_

Kırmızı bölümde 64 yazıyorsa sisteminiz 64 bittir demektir. Eğer yazmıyorsa 32 bittir.

Dosyayı İndirebileceğiniz Adres : CPU-Z (12275)

This entry was posted in Terimler and tagged , , , . Bookmark the permalink.

19 Responses to İşlemciniz 32 Bit mi Yoksa 64 Bit mi Hemen Öğrenin

 1. xbcxv says:

  resimdeki kaç bit

 2. xbcxv says:

  hemen cevap alabilirmiyim

 3. Ehocam says:

  64 bit dostum. Eğer 64 yazıyorsa orada 64 bittir. Hiç bir yazı mevcut değilse 32 bittir.

 4. cagri says:

  hocam amd işlemciler için ne olacak benimkinde x86-64 yazıyor

 5. Ehocam says:

  Dostum işlemcin 64 bittir. X86’nın anlamı 8086 mimarisinin işlemcide geçerli olduğudur. Yani x86 demek 32 bit demektir. X64 ise 64 bit demektir.

  Kısacası işletim sistemi olarak 64 bit ve 32 bit türlerini kullanabilirsin.

 6. vedat says:

  Çok saol dostum eline emeğine sağlık.

 7. Ehocam says:

  yorumun için teşekkürler @vedat. 🙂

 8. hakan says:

  ama ben de hem x86 hem de 32 bit yazıyor ahan da caps

  http://i55.tinypic.com/124g1fl.png

 9. Ehocam says:

  @Hakan;

  Zaten 64 bit destekleyen her işlemci 32 bit işlemleri gerçekleştirebilir. Seninde caps de göndermiş olduğun resimde, işlemcinin hem 64 bit hem de 32 bit olarak kullanabileceğini ifade ediyor.

  Saygılarımla Kolay Gelsin

 10. Valente says:

  Win 7 kuLLanıyorum ve 64 bit işLetim sistemim. 32 bit bi ingiLizce programını yükLeyemiyorum destekLemiyor 🙁

 11. Ehocam says:

  @valente;

  Genelde 32 bit işletim sistemine uygun şekilde yazılan programlar,64 bit işletim sistemlerinde çalışırlar. Yapmanız gereken programın kurulum dosyasını sağ tıklayıp Özellikler bölümünden Uyumluluk sekmesinden “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu” yazan bölümü aktif hale getirip, uygun işletim sisteminin sürümünü seçmeniz yeterli olacaktır.

 12. proton says:

  hocam, blogunuz çok yararlı bilgiler barındırıyor. teşekkürler. kısaca cmd > msinfo32  ile de öğrenilebilir. yazılarınızın devamını bekliyoruz…

 13. Ehocam says:

  @proton;

  Yorumun ve verdiğin bilgi için de teşekkürler.

 14. zeki says:

  Sistemimi her ikisinide destekliyor…sistem performansı açısından hangisini tercih etmeliyiz…32 mi 64 mü..teşekkürler

 15. Ehocam says:

  @Zeki;

  Öncelikle bu sorunuz için teşekkürler. Hala tam olarak 64 bit desteğinin oturmamasına rağmen, ben 64 bit kullanıyorum. Çünkü masaüstü bilgisayarımın rami 4 Gb. Eğer 64 bit kullanamazsam 3 Gb dan fazlasını göremem. Donanım açısından bu şekilde değerlendiriyorum 64 biti. Yazılım açısından baktığımızda, eğer makine özellikleriniz iyi ise 64 bit her zaman daha hızlı çalışacaktır. Çünkü anlık olarak yapılan iş daha fazla olacağından ram’i en iyi şekilde kullanması gerekmektedir. Harddiske göre, ram deki bilgilere daha hızlı ulaştığımızdan performans olarak daha iyidir.

  Kullandığım işletim sistemleri : Windows 7 (64 Bit) – Pro ve Ubuntu (64 Bit)

 16. KEMAL says:

  Ehocam widows 7 PC 64 bit ile çalışıyord,interneten dovnload ederken çok yavaşlama vardı bu yüzden teknik elamanın fikri 32 bit e çevirdi ama değişen bir şey olmadı sonra başka bir teknik elaman olayı çözdü şimdi internette bir sorun kalmadı.Öğrenmek istediğim tekrar 64 bit e dönebilir miyim? En azından bunu kendim yapabilirmiyim.
  Teşekkürler sağlıklı günler dilerim.

 17. Ehocam says:

  İnternet bağlantını kablolu yapıyorsan aklıma herhangi bir çözüm gelmedi. Fakat Ubuntu üzerinden wireless ile ilgili yaşadığım bir problemi senle paylaşıyım. Ubuntu üzerinde wireless ile dosya indirmeye kalktığımda internet hızımda çok yavaşlama olduğunu farkettim. Araştırmalarım sonucunda güçten tasarruf edilsin diye, belli bir zaman sonrasında wireless donanımı beklemeye alınıyormuş. Bu durumu tersine çevirip, yani bekleme olayını iptal edip, gerçek hıza ulaşabilmiştim. Belki wireless kullanıyorsan böyle problem olabilir. Ama bir sorun olacağını düşünmüyorum, 64 bite geçebilirsin.

 18. batu says:

  Benim orda EM64T yazıyor ama bilgisayarımda 32 bit sistem yuklu sizce degiştirmelimiyim sorun yaratırmı veya 64 bit e geçersem performans artışı olurmu ?

 19. @batu;

  Elbette performansı dahada artar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *