WYSIWYG Editörleri ve Kullanımları

WYSIWYG (What You See Is What You Get) “Ne görürsen onu alırsın” veya “Ne görmek istersen onu alırsın” anlamına gelen normal yazı tiplerini biçimlendirmek için kullanılan editörlerin genel adıdır. Bu editörler genellikle web uygulamalarında yazıları biçimlendirmek amaçlı kullanılır.Bu yazım 4 parçadan oluşmuştur. İlk parçası olan bu makale de, editörler hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır. Diğer 3 makale de ise editörlerin, web sayfasında nasıl gösterildiğini, nasıl projeye eklendiğini, nasıl ayarlamalar yapıldığını ve yazılan yazıların nasıl asp’de çekildiğini bulacaksınız.

Editörler ortalama aynı özellikleri kullanmaktadırlar. Genellikle javascript ile geliştirilen editörler, kolaylıkla web sayfamıza birkaç kodla entegre olabilirler. (Ayrıca aynı editörlerin asp.net sürümleri de yer almaktadır.) Eklediğimizde yazılarımızın rengini, yazı tipini, hizalamaları (sağa hizala – sola hizala – ortala), kalınlıkları, italik görünümü, resim eklemeyi, video eklemeyi, müzik eklemeyi hiç bir ek materyal kullanmadan yapmamızı sağlıyor. Hepsini editörden kolaylıkla yapabilirsiniz. Yani Office Word’de yapabildiğiniz uygulamaların çoğunu yapmanız mümkündür. (Bu cümle yanlış yorumlanmasın. Elbette %100 word gibi olmayacaktır ama word’de yapabildiklerinizi düşünün, bunların birçoğunu yapmanız mümkün. )

browsers

Unutulmaması gereken en büyük özelliklerden birisi de tarayıcı uyumluluğudur. Eğer internet explorer’da düzgün çalışıp firefox’ta hatalı çalışıyorsa bu editörü kullanmamalısınız. Bunu öğrenmenin en kolay yollarından biri, üretici web sayfasında desteklediği tarayıcılara bakmanız olacaktır.

Ben size bu yazımda en fazla kullanılan editörleri tanıtacağım. Elbette bir web sayfasına nasıl eklenir ve nasıl veri alınır gibi bilgileri de kısa ama anlaşılır bir şekilde belirteceğim.

Makale de FreeRTE (Free Rich Text Editor), FCKeditor ve TinyMCE size tanıtacağım, piyasada en fazla kullanılan, gelişmiş editörlerdir.

  • FreeRTE (Free Rich Text Editor)

wysiwyg_editorler1

FreeRTE benim de önceki projelerde kullandığım editörlerden birisidir. Kolay kurulumu ve kullanılışı sayesinde zorluk çekmezsiniz. Projelerinizde kapsamlı belgeler üzerinde çalışmayacaksanız önerdiğim editörlerden birisidir. Editör aşağıdaki tarayıcılarda çalışmaktadır.

Internet Explorer 5.5+

Mozilla Firefox 0.9+

Apple Safari 2.0+

Opera 9.0+

Flock 0.9+

Netscape 7.0+

Camino 1.0+

NEW Google Chrome Beta

Üretici sitesine buradan, demo sayfasına buradan, indirme sayfasına ise buradan ulaşabilirsiniz.

  • FckEditor

wysiwyg_editorler2

FckEditor, piyasada adını duyurmuş sağlam editörlerden birisidir. Size ne kadar iyi olduğunu buradaki linkten anlatabilirim herhalde. Sitesinde FckEditor kullanan dünyaca ünlü markaları ve ünlü siteleri koymuşlar. İlk sırada Oracle ve Adobe’nin olması yeterli sanırım 🙂

FckEditor sadece javascript ile projelerinize dahil edilmiyor. Farklı dillerde birçok dil ile de entegrasyon sağlanabiliyor. Asp, Asp.Net, Java, Javascript, Perl, Python, Lasso, ColdFusion gibi dillerde hatasız çalışmaktadır.

FckEditor’un en büyük özelliklerinden birisi de şablon desteği sağlamasıdır. Diğer editörlerinden farklı olarak şablonlar belirleyerek, zaman kaybetmeden o şablonu kullanabilirsiniz. FckEditor piyasada önder editörlerin başında gelmektedir.

En önemli özelliklerinden biriside farklı formatta kullanabilirliğidir. Bunu şu şekilde açıklayabilirim umarım. Web sayfanızın olduğunu düşünün. Siz site yönetici olarak yazıyı oluştururken tüm fonksiyonları kullanmak istersiniz. (Resim ekleme, video ekleme, dizin üzerinde gezinme gibi). Yorumlarda ise ziyaretçilerin sitede açık oluşturmasını engellemek için daha az fonksiyonel bir düzen kullanmak isteyebilirsiniz. Bunların hepsi için teker dosyaları değiştirmek gerekmiyor. Editör içerisinde tanımlı formatlar bulunmakta. Bunları sayfanıza eklerken belirtmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca FckEditor Türkçe dili olmak üzere birçok dili desteklemektedir. FckEditor’un ayrıca sizin seçiminize bıraktığı 3 farklı görünümü de mevcuttur.

FckEditor aşağıdaki tarayıcıları desteklemektedir.

Internet Explorer 5.5+

Mozilla Firefox 1.5+

Apple Safari 3.0+

Opera 9.5+

Camino 1.0+

Google Chrome

Üreticinin sayfasına buradan, demo sayfasına buradan, indirme sayfasına buradan, döküman sayfasına (ingilizce) buradan ulaşabilirsiniz.

  • TinyMCE

wysiwyg_editorler3TinyMCE görünüm ve düzenleme açısından en iyi editörlerden birisidir. Gelişmesinde elbette dünyanın en büyük açık kaynak kodlu blog sistemi olan WordPress’in, ana düzenleyici editörü olması büyük bir etkendir. Fckeditor ile arasında çok büyük benzerlikler vardır. Bu anlamda ikisi arasında bir seçim yapmak benim açımdan mümkün değil. Sonuç olarak her ikisi de benzerdir. Ayrıca TinyMCE yönetmek FckEditor’e göre daha kolaydır. Açılan pencereler daha kullanışlı olup resim upload seçenekleri ve dizin yönetimi FckEditore göre daha iyidir.

Ayrıca FckEditor’de bahsettiğim farklı formatlarda kullanım TinyMCE’da da bulunmaktadır. Bu özellik TinyMCE’da biraz daha fazla seçenekte sunulmuştur.

Javascript ile yazdıldığından tüm ortamlara entegre olur. Türkçe dahil birçok dilde versiyonları bulunmaktadır.

Aşağıdaki tarayıcıları desteklemektedir.

Internet Explorer 5.5+

Mozilla Firefox 1.5+

Apple Safari 3.0+

Opera 9.5+

Camino 1.0+

Google Chrome

Üreticinin sayfasına buradan, demo sayfasına buradan, indirme sayfasına buradan, döküman sayfasına (ingilizce) buradan ulaşabilirsiniz.

This entry was posted in 3.Part Web Uygulamaları and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to WYSIWYG Editörleri ve Kullanımları

  1. Murat says:

    TinyMCE tek kelimeyle mükemmel bişey tam admin panelinde kullanmalıkmış hocam sağolasın arşive aldım hmn 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *