Advanced SystemCare v3

Uzun zaman bilgisayar kullanımından sonra, bilgisayarınızda gereksiz dosyalar yer almaya başlar. Gereksiz dosyalar, hem sabit diskinizde yer kaplamasına hem de bilgisayarınızın normalden daha yavaş çalışmasına neden olur.

Bu yüzden belli sıklıklarla bilgisayarımızdaki atık dosyaları temizlememizde yarar vardır. Genelde tarayıcıların ve kurulan programların atık dosyaları, programın tekrar onarma seçeneğinden dolayı belli bir alanda depo edilir. Bu dosyaları silmek, performans artışına katkı sağlar.

Ayrıca kayıt defteri gibi işletim sisteminin yapısal olarak devamlı ihtiyaç duyduğu bölümler, düzenli ve tertibli olmadığında, bilgisayar fazladan yavaşlar.

Bu tür sorunları çözmek için, kayıt defterini onaracak bir program indirmemiz gerekir. Daha sonra disk birleştiricisini çalıştırarak, harddisk üzerinde parçalanmış dosyaları, onarmamız gerekir. Advanced SystemCare programı ücretsiz olarak bunların hepsini ve daha fazlasını tek tıklama ile yapabiliyor.

Advanced SystemCare programı, 2004 yılında kurulmuş IObit firması tarafından yazılmıştır. Dünyanın önde gelen download sitelerinden ve bilgisayar dergilerinden ödül kazanmış bir programdır. Birçok paralı programın, ücretsiz sürümünde veya deneme sürümünde izin vermediği fonksiyonları, ücretsiz sürümünde kullanıcılara açmıştır. Bu da diğerlerinden ayıran en büyük özelliklerinden birisidir. Ayrıca Türkçe versiyonuda bulunmaktadır.

ascfreecompare

untitled-1

Program 4 bölümden oluşuyor. Ana Giriş, Windows Bakım, Sistemi Tanıla, Yardımcı Programlar.

Ana Giriş bölümünde bilgisayarınızın programla iletişimini görüyoruz. Programın versiyonunu, Veritabanı Tarihini, Son Tarama Tarihini görüyoruz.

Seçkin Özellikler kısmını ise sadece el ile yapılandırabiliyoruz. Otomatik seçeneğini seçebilmemiz için, ücretli sürümünü indirmemiz gerekiyor.

Windows Bakım, menüsünde ise Spyware, Adware gibi zararla dosyaları tarayıp, silebildiği bölümleri yönetebiliyoruz.

Kayıt defterinde gereksiz dosyaları silerek, yanlış kayıtları düzelterek bilgisayarınızın hızlanmasını sağlıyor.

Ayrıca bolca yer kaplayan tarayıcı dosyalarını ve gereksiz dosyaları silerek, sabit diskinizdeki fazlalıklardan kurtulmanızı sağlıyor. Bunların hepsini ücretsiz sürümünde başarıyla yapıyor.

Sistemi Tanıla bölümünde 4 tane seçenek var. Eğer ücretli sürümünü alırsanız, bu kısmı ayarladığınız şekilde program sisteminizi iyileştiriyor. Örneğin fazla ram kullanımında, ramdeki bilgileri siliyor. Bu da bilgisayarda performans artışına neden oluyor. Ücretsiz sürümünde bilgisayarın yavaşlaması durumunda Sistemi Tanıla menüsünden, Sistem Eniyileme bölümünden bilgisayarınızda o an ki sorunu veya sorunları tamir edebilme şansınız bulunmaktadır. Ücretli sürümünden tek farkı, kullanıcının bunları otomatik değilde eliyle çalıştırmasıdır. Elbette daha fazla seçenekler yer alması normal ama ücretsiz sürümüde gayet güzel hazırlanmış.

Yardımcı Programlar menüsünde ise bir çok ek program bulunmaktadır. Disk kontrolü, Disk Temizleyicisi, Disk Gezginci, Sürücü Güncelleme, Firefox İyileştiricisi, Smart Defrag, IObit Kayıt Birleştirici, Kısayol Düzeltici, Akıllı Ram. Sürücü Yedekleme, IE güvenliği Yardımcı, Sistem Yedekleme, Sistem Dosya Kontrolü, Otomatik Kapatma, İçerik Menüsü Yöneticisi, Geri Yükleme Merkezi, Yazılım Kaldırıcı, Başlangıç Yöneticisi, Sistem Bilgisi,Windows Yöneticisi. Bu programlar sisteminizi optimize etmek için ihtiyaç duyacağınız bir çok programın bir araya getirilmiş halidir.

Disk kontrolü sayesinde dos ortamındaki checkdisk (chkdsk) çalıştırmış oluyoruz. Kısayol olarak buradan ulaşmamız mümkündür. Disk kontrolü , diskleriniz üzerindeki bozuk ve hatalı kısımla bulur, onarmaya yardımcı olur. Disk Temizleyicisi bilgisayarınızda gereksiz dosyaları sizin seçeneğiniz doğrultusunda silmenize yardımcı olur.

Disk Gezginciyse diskinizin genel durumunu ve diskiniz üzerinde gereksiz dosyaları bulmayı amaçlı tasarlanmış bir programdır. Diskinizi buradan yönetmeminiz mümkündür.

Sürücü Güncellemeyse benim en çok hoşuma giden ek araçlarından birisidir. Sisteminizi tarayarak güncel donanım sürücünüz varsa onu indirmenize yardımcı oluyor. Benim laptopum üzerinde 4 tane yeni sürüm buldu. Direk linklerinden indirmemi sağladı.

Firefox İyileştirici, firefox kullanan kullanıcılara yönelik, performans artışı sunan bir programdır. İstekleriniz doğrultusunda program gerekli optimize ayarlarını yaparak en uygun hale getiriyor.

Smart Defrag, diskiniz üzerinde ayrı parçalar halinde kalan dosyaları birleştirmenizi sağlayan programdır. Performans artışında çok önemli bir yer kaplar. Ayda bir çalıştırmakta yarar vardır.

IObit Kayıt Bİrleştirici, kayıt defteri üzerinde performans artışını sağlayan bir programcıktır.

Kısayol düzeltici kısayollarınızı bulup, onarmanızda yardımcı olan veya gereksiz kısayolları silerek sistemin hızlanmasını sağlayan ayrı bir programdır.

Akıllı Ram ise arka planda sistemin daha hızlı çalışması için otomatik ayarlayan bir uygulamadır.

Görüldüğü üzere bir programla ne kadar çok özellik bir araya getirilmiş. Bu özelliklerin hepsini ayrı ayrı kurmak tamamen eziyet ve zaman kaybıdır. Bu ücretsiz programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Advanced SystemCare Free (907)

This entry was posted in Programlar and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *