MYSQL Karakter Sorunu Kesin Çözüm Burada….

Asp’de access veritabanından mysql veritabanını geçiş yapanların yaşamış olduğu büyük sorunlardan birisidir karakter sorunu. Birçok kez yaşadım ve çoğu veritabanımı access yapmak zorunda kaldım. Bu durumu lehinize çevirmenizin kısa bir yolu bulunmakta.Öncelikle bir kaç programa ihtiyacımız var. Bunlardan birisi Mysql Front diğeri de Access’den Mysql’e çevirme programı. Mysql Front programı veritabanınızı yönetmeniz için kullanabileceğiniz ücretsiz programların en iyilerinden birisidir. Eğer alternatif başka bir program kullanıyorsanız yüklemizde bir zorunluluk yok. Asıl sorun access veritabanından, mysql’e geçişte yaşanıyor. İçinde bulunduğumuz durumu hemen bir örnekle açıklayalım.

Mağdurumuzun adı Çağdaş olsun. Çağdaş önceden asp ile access kullanmaktaydı. Sonra bir projesinde mysql’e geçme kararı aldı. Şimdi çağdaş neler yapmalı aşama aşama yazalım.

Çağdaş öncelikle access veritabanında kayıtların Türkçe karakterlerinin sağlam olup olmadığını kontrol ediyor. Sonra ücretsiz, açık kaynak kodlu Access To MySQL programını indiriyor. İndirmek için burada ki linki takip ediyor. Üreticisine ve programın özelliklerine gözatmak için ise burada ki linke bakıyor. Elbette üretici web sayfasına girerek son sürümü indirmesinde yarar var. İndirdiği programı kurarak, çalıştırıyor. Sonra ki adımı bu şekilde yapıyor. (VİDEO).
Mysql Dosyasını oluşturduktan sonra Çağdaş sayfasında genel iskeleti aşağıdaki gibi kullanırsa Türkçe Karakteri yönünden bir sorun yaşamaz.

<%@LANGUAGE=”VBSCRIPT” CODEPAGE=”1254″%>

<!DOCTYPE html PUBLIC “-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN” “http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd”>
<html xmlns=“http://www.w3.org/1999/xhtml”>
<head>
<meta httpequiv=“Content-Type” content=“text/html; charset=windows-1254” />
<title>Untitled Document</title>

</head>

<body>
</body>
</html>

Şimdi Mysql Front ile veritabanımızı açabiliriz. Açtığımızda görüldüğü gibi karakterlerde bir sorun yok. Ayrıca mysql dosyasından veri çekerkende bir sorun olmadığını göreceksiniz. Bir sorun olduğu takdirde buradan yardım edebilirim.

Access'ten Mysql'e Kayit Çevirimi (651)
This entry was posted in Veritabanları and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *