ISO Nedir ?

ISO bir dosya formatıdır. Büyük verileri tek bir parçada sıkıştırma mantığına dayanmaktadır. İnternet üzerinden büyük verileri .iso formatında güvenli ve sağlam bir şekilde indirebilirsiniz.

İşletim sistemlerinin içinde önemli veri dosyaları bulunmaktadır. Bu dosyaları, kullanıcıların değiştirmesi, önemli kayıplara neden olabilir. .iso formatı sayesinde verileri tek bir dosya gibi alabilir, orjinal gibi kullanabiliriz.

Genelde işletim sistemlerinin dağıtılmasında, iso formatı kullanılır. Açık kaynak kodlu işletim sistemlerini internetten indirmek istediğinizde, iso formatında kolayca indirebilir ve kullanabilirsiniz.

iso_format

Pardus İşletim Sistemi ISO formatında da dağıtılmaktadır

Ayrıca internet üzerinden yasal olmasa da, son zamanda çıkan büyük boyutlu oyunlar, filmler, dvd’ler iso formatında sıkıştırılıp, kullanıcıların indirmesine olanak sağlıyor.

.iso formatlı dosyaları kullanabileceğimiz bir kaç yöntem vardır. Iso formatını açmak için kullandığım yöntemler şu şekildedir;

  1. Nero ile Açma
  2. Daemon Tools Açma
  3. Winrar ile Açma
  4. VMware ile Açma

Nero : Nero programıyla indirdiğiniz dosyayı cd’ye kolaylıkla yazabilirsiniz. Sürümlerin tümünde dosya formatını desteklemekle birlikte; Nero, sıkıştırma formatı olarak iso’yu kullanmaktadır.

Daemon Tools : Bu formatı destekleyen programlardan biridir. Dosyayı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyorsa kesinlikle bu programı öneririm.

Winrar : Dosyanın içeriğini görebilir, klasöre dosyaları açabilirsiniz.

VMware : Bilgisayarınızda sanal bir işletim sistemi oluşturup, indireceğiniz programları veya işletim sistemlerini buraya kurarak test edebilirsiniz.

Nero 9 (618) DAEMON Tools (677) Winrar (3014) VMware (726)


This entry was posted in Terimler and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *