Hem Giriş Hem de Çıkış Birimleri

Bu hafta ki dersimiz de, geçen hafta ki konumuzun kalan kısmından devam ettik. Çok verimli geçtiğine inanıyorum.

DERS SORUMLUSU : Halil YURDUGÜL

Disk Yüzeyleri : Harddisk, Cd-Dvd, Disket Sürücüler.

Disk yüzeyleri bilginin kalıcı olarak kaydedildiği elektromanyetik ortamlarda oluşur. Mimariye en yakın yüzey harddisklerdir.

DOSYA NEDİR?

Bellek dışında yer alan, veri yada komut kümeleridir. Her dosyanın bir adı ve adresi vardır.

Bilgi işlem mimarisiyle giriş-çıkış aygıtları arasında ki iletişim paralel ve seri olmak üzere iki türlüdür. Paralel iletişim birbirine paralel kanallar sayesinde veri eşzamanlı olarak iletilir. Seri iletişimde ise veri bitleri ardışık olarak iletilir.

Ders sırasında verilen bir örneği paylaşmak istiyorum. Halil hoca eğer internet paralel iletişim kullanmış olsaydı, şimdiki hızın 1000’lerce kat fazlası hızda olabileceğini söyledi. Fakat; paralel iletişimin dezavantajı şudur. Bir kullanıcı ehocam.com’a girdiğinde diğer kullanıcılar siteye ulaşamayacaklar. Ne zamana kadar ? Giren kullanıcı siteden çıktığı zaman. Yani paralel iletişim; kullanıcıları sıraya sokuyor. Sitede dolaşan kişi siteden çıktığı an, bir sonraki kullanıcı girebiliyor.

  • SABİT DİSKLER

Sabit disklerde çok sayıda disk yüzeyi, disk yüzeyini döndüren motor ve okuma-yazma başlığından oluşmaktadır. Her disk yüzeyi manyetik özelliğe sahip, manyetik bir bantla kaplanmıştır. Veriler 0 – 1 olarak bu bant üzerinde ( yüzey x iz x sektör ) yapılandırılır. Okuma-yazma kafaları disk yüzeyleri üzerinde konumlanarak; bu elektromanyetik bilgileri elektiriksel bilgilere dönüştürerek, okuma yaparlar. Okuma- yazma kafaları disk yüzeylerine çok yakın konumlanır ama hiçbir zaman temas etmezler. Disk yüzeylerini döndüren motor sabit diskin içersinde yer alır. Motorun devir sayısı dakikada 5400, 7200, 10400, 15000 RPM’dir. Disk yüzeyinde ki veriye erişimler yüzeyde bulunan izler gözönüne alındığında dıştan merkeze doğrudur.

Sabit Disk Ara Birimleri

  • IDE

IDE’ler anakart üzerinde yer alan, paralel iletişime uyumlu birer bağlantı noktasıdır. Anakart üzerinde yer alan IDE soketlerine, IDE kabloları takılır. Kapasitede ki diğer ara birimlere göre daha yavaştır.

  • EIDE

IDE’nin gelişmiş halidir ve IDE’ye göre en önemli farkı 4 adet aygıt takabilme olanağı sağlamasıdır.

  • SCSI

Bilgi işlem mimarisi ile disk yüzeyleri arasında yoğun veri trafiğine sahip bilgisayarlarda kullanılır. IDE’lerin aksine;

  1. Anakart üzerinde basit bir bağlantı noktasına sahip değildir.
  2. Anakarta SCSI KARTI yardımıyla monte edilir.
This entry was posted in Bilgisayar Donanımı and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *