Hem Giriş Hem de Çıkış Birimleri – 2

8. hafta ders notum, 7.hafta ders konumuzun kalan kısmından devam etmektedir.

  • ATA ve SATA

Ata birimi IDE teknolojisini kullanan ve onun devamı niteliğindeki bir arabirimdir. 2 farklı türü vardır. Bunlardan biri Pata (Paralel) diğeriyse Sata’dır (Seri). Pata 80 telden oluşur, geniştir. Sata 7 telden oluşur, incedir. Sata daha hızlı çalışır.

CD’ler ve CD Sürücüler

Sabit disklerin aksine veriler Cd-Rom’larda elektromanyetik mantık ile değil, optik mantığına göre kaydedilir. Bunun için verileri oluşturan 0 ve 1’leri temsil etmesi açısından yüzeyde tümsekler oluşturulur. Tümsekler ışığı yansıtıp – yansıtmama durumuna göre verilerin 0 – 1 yapısı algılanır. Cd-Rom sürücüleri 3 ana bileşenden oluşur.

  1. Sürücü Motoru
  2. Lazerli Okuma Düzeneği
  3. Lazer Hareket Düzeneği

Cd-Rom Sürücülerin Çalışma İlkeleri :

Cd Rom Genel Yapısı

Sürücüler de lazer düzeneği tarafından yüzeye lazer ışınları gönderilir. Lazer ışınları polikarbonat katmandan geçerek alüminyum katmanda yansımaya başlar. Yansımada ki ışık değişimlerini sürücü de yer alan optoelektronik aygıt algılar ve bu değişimlere göre 0 – 1’lere dayalı gerilim akımları üretilir.

Cd-Rom yüzeylerinin sabit disklere göre bir diğer farklılığı ise iz yapılarıdır. Cd yüzeylerinde iz ve sektör büyüklükleri eşittir.

Yalnızca okunabilir Cd sürücülerinden sonra Cd kaydediciler üretilmiştir. Kaydedicilerin temel özelliği okuma yapabilmesi yanı sıra polikarbonat yüzeyi yakarak verileri saklayabilmesidir.

  • Silinebilir Cd’ler : Yeni nesil Cd sürücülerde Cd yüzeyleri yazılabilir ve silinebiilir özellik taşımaktadır. Yüzeyin ilk yakılmasından önce yüzey kristalize polikarbonat yapısındadır. Bilgi yazılırken kristal yapı erime noktasına yakın bir değerde yakılır. Yakılarak oluşturulan bilgiyi silmek için ise bir silme düzeneği (silme lazeri) kullanılır. Silme lazeriyle daha önce yakılmış olan kristalize yüzey eritilmez; ancak yüzeyin yeniden kristalize olması sağlanarak yüzey eski haline kavuşturabilir. Her silme işlemi yüzeyi deforme eder, bozmaya başlar.

Dvd’ler ve Dvd Sürücüler

Dvd’ler disk yüzeylerine göre daha küçük iz yapılarına ve yakılma alanlarına sahiptir. Cd’lere göre daha hacimli bilgileri tutabilirler. Cd’ler de farklı olarak aynı zamanda birden fazla, katman halinde yakılma alanları ve izler yapılandırılabilir.

Bunlardan başka olarak veri saklama ortamları değişik biçimler de olabilir. Örneğin USB, Blue-Ray vs…

Blu-ray Disc ( BD ) olarak da bilinen yeni nesil optik disk formatıdır. Aralarında Apple, Dell, Hitachi, HP, JVC, LG, Mitsubishi, Panasonic, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TDK ve Thomson’ın da bulunduğu dünyanın önde gelen üreticilerinin Blu-ray Disc birliği ( Blu-ray Disc Association – BDA ) adı altında geliştirdikleri yeni format özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü ( HD ) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yardımcı olurken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor. Tek tabakalı bir Blu-ray disk 25 GB’lık kapasitesi ile iki saatten fazla HDTV kalitesinde görüntü veya onüç saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklayabiliyor. Çift tabakalı biçimi ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahip. Blu-ray ileride kolayca genişletilebilsin diye ayrıca çoklu-katman desteğide barındırıyor, herbir katmanda 25 GB veri ile ileride veri kapatisesi 100-200 GB seviyelerinde olabilmesi planlanmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin : http://tr.wikipedia.org/wiki/Blu-ray Ziyaret Ediniz.

ANAKART

Bilgi işlem mimarisine, veri ve sistem yollarına ev sahipliği yapan fiberglas’tan yapılan bir platformdur. Platform üzerinede slot veya soket adı verilen bağlantı yolları vardır.

Slotlar :

ISA – Kahverengi, uzun

PCI – Beyaz, kısa

AGP – Yeşil

RAM Slotu

İşlemci Slotu

  • Veri Yolları

Bilgi işlem mimarisinin veya çevre birimlerinin birbirleriyle iletişimi veri yolları adı verilen kanallar ile gerçekleşir. Veri yolları aynı zamanda birer devredir ve “bus” adıyla ifade edilir. Veri yolları verilerin veya adreslerin aktarımında kullanılır. Veri aktarımları işlemci – bellek, işlemci – giriş çıkış birimleri ya da işlemci – genişleme yuvaları arasında gerçekleşir. Adres aktarımları ise işlemci- bellek arasında söz konusudur.

This entry was posted in Bilgisayar Donanımı and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *