Pdf ( Portable Document Format ) Nedir ?

Pdf, Adobe firması tarafından geliştirilmiştir. İşletim sistemleri arasında taşınabilir olması için üretilmiştir.

Pdf ( Portable Document Format – Taşınabilir Dosya Formatı ) sayesinde, tek bir dosya içinde, dosyanın birçok parçası taşınabilir. Örneğin pdf’e çevirmiş olduğunuz bir makalenin içindeki resimleri, yazı tiplerini, hatta flash dosyalarını kendi bünyesinde saklayabilme özelliğine sahiptir ve diğer benzeri programlara göre çok daha iyi sıkıştırma tekniğine sahiptir.

Pdf web kullanıcıları tarafından standart olmuştur bile. İnternet üzerinden bir çok döküman, pdf formatında dağıtılmaktadır.

Pdf’in bir diğer özelliği, dosyasının üzerinde yapılması muhtemel işlemleri engelleyebilmesidir. Paylaşım yaparken, çıktı alınmasına, yazılar üzerinde düzenleme yapılmasına vs.. engel olabilirsiniz.

Pdf dosyalarını Adobe Reader programıyla veya Pdf formatını tanıyan programlarla okuyabilirsiniz. Adobe Reader programı ve Adobe Reader programının alternatifini aşağıdaki bulabilirsiniz.

PROGRAM ADI : Adobe Reader

PROGRAM VERSION : 9

PROGRAM BOYUTU : 24 MB

ÜRETİCİ SAYFASI : Adobe

DEĞERLENDİRME : Önerdiğim program kesinlikle Adobe Reader’dır. Çünkü programı geliştiren firma tarafından, piyasaya sunulmuştur. Alternatiflerine göre daha gelişmiş özellikleri bulunmaktadır. Tek kötü yanı boyutudur.

İNDİRME LİNKİ : http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2_allversions.html

PROGRAM ADI : Foxit Reader

PROGRAM VERSION : 2.3

PROGRAM BOYUTU : 2.57 MB

ÜRETİCİ SAYFASI : Foxit Software

DEĞERLENDİRME : Adobe Reader’a en büyük alternatiftir.

İNDİRME LİNKİ : http://cdn04.foxitsoftware.com/pub/foxit/reader/desktop/win/5.x/5.1/enu/FoxitReader514.0104_enu_Setup.exe

Foxit Reader 2.3 (737)
Adobe Reader 9.0 (694)
This entry was posted in Terimler and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *