MySQL ile Ms Access Arasındaki Farklar

Asp ile uğraşan çoğu yazılımcı için düşündürücü ve devamlı tartışılır bir konu olmuştur. O halde bu yazımda, bu iki veritabanını birbirinden ayıran özelliklerini, avantajlarını, dezavantajlarını tartışalım ve bir sonuca varmaya çalışalım.

Microsoft Access

Ms Access, Microsoft Office paketlerinin içinde yer alan bir yazılımdır. Access sonraları piyasaya çıksada (1993), şu an en seçkin veritabanlarından biridir kuşkusuz. Peki neden ?

Neden sorusuna cevap vermek aslında çok zor. Arkasında ki gücün Microsoft olduğunu unutmamak lazım. Elbette oyunun kuralları son 10 senede çok değişti. Fakat bağımlı kullanıcılar olarak Microsoft’u yok saymak imkansızdır. O halde Microsoft, Access ile anıldığından +1 puanı hanesine yazıyor.

Access’in bir diğer mükemmel yanı ise, hiç veritabanı bilgisi olmayan kullanıcıların bile onu kullanabilmesi. Sihirbazlar sayesinde hazır şablonları kullanabiliyorsun. Raporlarma sihirbazı mükemmel. Hiç hayatında Access adını duymayan biri bile, programı açtığında tatmin edeceği bir şeyler çıkarması mümkün. Bilgisi olanlarlar ise inanılmaz projeler çıkartabilirler. +4 puan veriyorum.

Taşınabilir olması en büyük özelliğidir. Hiç sorun olmadan dosyayı gözle görebiliyorsun. +2 puan verdim.

Joint Engine Technology (Jet) sayesinde bir çok ortamla etkileşim haline geçebiliyor. Jet sayesinde birden fazla kullanıcı veritabanında işlem yapabiliyor. Fakat Mysql ile karşılaştırıldığında büyük oranda bir hız farkı yaşanıyor burada. Çünkü Access açıldığında veritabanın büyük bir kısmı hafızaya yüklenmesi lazım. Mysql de böyle bir sorun yok. Çünkü çağrılan bölüm ayrı yapılandırılmış olduğundan, veri çağrıldığında sadece çağrılan tabloyu belleğe yüklüyor. Bu yüzden buradan puan alamıyor. Fakat Jet teknolojisi için +2 puan veriyorum.

Maalesef bir büyük sorun ise bağlantı dizinlerinde yaşanıyor. Access yıllardır bu durumu bir türlü çözemedi.

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers (0x80004005) [Microsoft][ODBC Microsoft Access Sürücüsü]Genel hata ‘Temporary (volatile) Jet DSN for process 0xd84 Thread 0xba4 DBC 0x19ec114 Jet’ kayıt defteri anahtarı açılamadı.

Eğer access kullanacaksınız bu hatayı çok fazla alırsınız emin olun. Çözümü ise, en azından benim yaptığım yol, yeni bir veritabanı açmak, içeriği aktarmak başka adla yerleştirmek. Hata mesajları çoğu zaman projenin durmasına neden olabiliyor.

Office paketinin içinde yeraldığından lisans ücreti ödemek zorundayız.

Sadece windows işletim sisteminde çalışmaktadır.

Sunucular arasında veritabanı kullanmak istediğinizde büyük çapta sorunlar yaşamanıza neden olur. ( VisualBasic gibi masaüstü uygulamaları için )

Yani Access kullanacaksanız az veriyle çalışmalı ve fazla büyük projelerde kullanmamalısınız.Haber sitesi yapmanızı önermem mesela. En basitinden günlük 20 tane haber girseniz, yılda 7300 haber eder. 5 yılda 36500 eder ki Access bukadar veriyi kaldıramaz.

MYSQL

“The world’s most popular open source database” sloganıyla gurur duyuyorlar. Duymalarıda gerekir. Dünyanın en ünlü açık kaynak veritabanı. Kodlayan arkadaşların söylediklerine göre 10 000 000 (10 milyon yanlış olmasın) kaydı, 150 000 tabloyla (=100gb dan fazla ediyormuş) saklıyorlarmış. +1 puan 😀

Mysql çoklu kullanıcı ve parçacıklı çalışma mantığı ile normalden çok daha hızlı çalışmaktadır. +2 Puan

Ücretsizdir. +2 Puan

Mysql’in işletim sistemi bağımlılığı yoktur.Windows sürümleride dahil olmak üzere MacOS, Linux gibi işletim sistemlerinde çalışmaktadır. +4 Puan

Mysql linux işletim sisteminde çok daha hızlıdır. Php ile entegre olduğunda çok çok hızlıdır. +3 Puan

ODBC sayesinde Asp dahil birçok yazılım diline entegre olur. +3 Puan

Yukarıdaki gibi hatalarla karşılaşmazsınız. +3 Puan

Açık kaynak kodlu olduğundan mail yoluyla veya destek ekiplerinden yardım almanız çok daha kolay olur. +3 Puan

SONUÇ

Oyunun galibi Mysql. Fakat herzaman Mysql kullanmak aptallık olur. Projeniz büyükse kesinlikle Mysql kullanın. Fakat lise öğrencisiyseniz yeni başladıysanız, küçük projeleriniz varsa, web sayfalarınızda 5000 veriyi, 30 tabloya geçmeyecek projeleriniz varsa Access kullanın. Access kötü bir veritabanı değil. Yıllarca kullandığım veritabanı Access’tir. Hala kullanmaktayım. Hala bir çok forum sitesi Access kullanmaktadır. Yazacağım yazıların genelde veritabanı Access olacaktır. Umarım durumu anlatabilmişimdir.

This entry was posted in Veritabanları and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *