ebrary Reader

ebrary yüzbinlerce kitabı bünyesinde barındıran bilgi hazinesidir. Lisans veya Lisansüstü eğitim gören öğrenciler için başvurabilecekleri mükemmel bir kaynaktır. Yüzbinlerce kitabı ebrary reader adlı bileşeni ile internet üzerinden okuyabilirsiniz. Hesabınız üzerinden sizde kitap göndererek arşivi dahada büyütebilirsiniz.

Giriş yapabilmeniz için:

 • Üniversiteniz ebrary’de kayıtlı olması.
 • Kullanıcı bilgilerinizin, üniversitenizin veritabanında kayıtlı olması.
 • Üniversitede ki Kullanıcı adınız ve şifreniz.
 • Üniversitenin sağlamış olduğu ip adresi veya proxy adresi gereklidir.

Ben bu yazımda Hacettepe Üniversitesi proxy adresinden bir web tarayıcısı ile nasıl giriş yapılacağını, kitabın nasıl okunduğunu ve firefox 3’de ebrary reader script kurma hatasını nasıl yok edeceğimizi anlatacağım. ( Siz kendi üniversitenize göre düzenleme yaparsınız. )

Öncelikle proxy ayarları yapmak için Hacettepe Üniversitesi Proxy Ayarları sayfasına gidiyoruz ve proxy ayarlarımızı yapıyoruz. Daha sonra http://site.ebrary.com/lib/hacettepe/ adresine giriyoruz. Bize kullanıcı adı ve şifresini girmemizi sağlayan bir kutu gelecek. Kullanıcı adı kısmına Hacettepe Üniversitesi mail adresinizi (Örn : [email protected]), şifre bölümünede mail şifrenizi girin. Herhangi bir hata yapmadıysanız sayfa açılacaktır.

Şimdi de firefox’da ebrary reader  eklentisi sorununa geçelim. Reader bir component olup, sitedeki kitapları okumanız için gereklidir.

 • Öncelikle buraki dosyayı indirin.
 • C:Program FilesMozilla Firefoxplugins klasörünün içine, indirdiğiniz yukarıdaki NPInfotl.dll dosyasını yapıştırın.
 • Firefox’u kapatıp tekrar açın.

Şimdi sayfamızın sol tarafında ki menüden arama yapacağımız kitabın adını yazabiliriz. Sonra çıkan kitaplardan istediğinizi seçerek okuyabilirsiniz. Sorun olursa yorumlar kısmına yazacağınız problemleri birlikte çözebiliriz.

ebrary Reader - NPInfotl.dll (647)
This entry was posted in Web Sayfaları and tagged , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to ebrary Reader

 1. Kürşat says:

  ilk önce böyle bir yazı için teşekkürler…benim problemim proxy ayarlarını yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifre soran bölüm gelmiyor.bunun için ne yapmalıyım?

 2. Ehocam says:

  farklı tarayıcılardan denemeni öneririm. Eğer gelmiyorsa proxy ayarlarında bir yanlışlık yapmışsın demektir. Zaten yanlış ayar yaptığında proxy sunucusuna bağlanamazsa, şifre kutucuğu gelmez ve sayfa bulunamadı hatası verir.

  Hangi üniversitede okuyorsun ? Üniversiten ebrary’e kayıtlı mı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *