IIS (Internet Information Service) Kurulumu (Resimli )

IIS, asp dosyalarınız çalıştırılması için gerekli bir hizmet programıdır.Asp dosyalarınız çalıştırabilmek için bu servis kurulması gerekir. Kendi kişisel bilgisayarınıza kurarak internet ortamına dosyalarını aktarmadan bu şekilde çalıştırabilir, hatalarını ayıklayabilirsiniz. Zaten varolan sunucuların çalıştırılması sırasında yine IIS ana rol oynamaktadır.

Mesela web üzerinden alacağınız bir VPS sunucusunu (sanal bilgisayar) varsayalım. Bunun için varolan güçlü datacenterlar vardır. Sonra birtakım programlar sayesinde (mesela VMWARE) makinanın donanım parçalarının benzerinin bir kopyası çıkartılır. Daha sonra istenilen işletim sistemi kurulur. (Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum. Daha ilerde sanal bilgisayar nasıl kurulur, ağ yapılandırılması hakkında bilgiler vereceğim.)

Sizin evinizde kurmuş olduğunuz işletim sisteminden hiç bir farkı yoktur. Yükleme biter ve gerekli işletim sistemi güncellemeleri yapılır. Sonrasında Asp dosyalarının çalıştırılması için gerekli hizmet programı yüklenmesi gerekir. Bu IIS’tir. Yani başka bir program filan yüklemezsiniz. Varolan sunucunuzda yer alan hizmet programıda budur zaten. (Genellikle asp için konuşuyorum. Php için mutlaka linux serverlarda apache kurulması daha mantıklıdır.)

KURULUM

IIS yüklemek için sadece “Windows Xp” cdsine ihtiyacımız var. Bunu temin ettiğinizi varsayarak programın yüklemesine başlayalım.

iis1

 • Bilgisayarımı açın. Oradan Denetim Masasını açın. (Kısaca denetim masasına ulaşın)
   

iis2

 • Denetim Masasından Program Ekle Kaldır’ı Açın.

iis3

 • Program Ekle Kaldır’da Sol Bölümde 3. Kısımda “Windows Bileşenleri Ekle Kaldır” butonunu tıklayın.
   

iis4

 • Yukarıdaki Resimde Yeri Gösterilmiştir.      

iis5

 • Tıkladığınızda Üstteki Gibi Bir “Bekleyin” Formu Çıkacak. Bilgisayarınızın Performansına Göre 3 ile 5 saniye farkla açılır.
   

iis6

 • Bu kısım windows’un bileşenlerini yer edinmiştir. Listeden eklemek veya silmek istediğiniz bölümleri ayarlayabilirsiniz.     

iis7

 • Aşağı doğru inip Internet Information Servise (IIS) seçeneğini bulun.
   

iis8

 • Yanındaki boşluğu tıklıyoruz. Ve seçilmiş hala getirin.
   

iis10

 • Seçtikten sonra İleri butonuna tıklıyoruz ve yükleme başarıyla gerçekleşiyor.
Kurulumun başarıyla gerçekleştiğini internet explorer pencerenizde http://localhost yazıp enter tuşuna basarak öğrenebiliriz. Yüklendiyse, karşınıza IIS başlangıç rehberi gelecektir. Eğer olmadıysa bütüm adımları izleyerek önce IIS’in önündeki tick işaretini kaldırıp, güncelleme yapın. Sonra tekrarında yüklemeye çalışın.
This entry was posted in Asp and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *