Asp’ye Giriş

ASP’YE NASIL BAŞLARIM ?

Belki de ilk başlayanlar için veya hevesi olanlar için en fazla sorulan sorudur.

Bir programlama diline nasıl başlayabilirim?

Acaba başlasam zamanım boşa mı gider ?

Becerebilir miyim ?

O kadar zorluğun altından kalkabilirmiyim ?

Ne zaman sürede öğrenebilirim ?

….

iis-logoArkadaşlar programlama dilleri gökten zembille inmedi. Doğal olarak bunu yazanlar birer insanoğlu. Onun için fazla korkmanıza gerek yok. Öğrenen nasıl öğrendiyse veya öğreniyorsa siz de bu şekilde öğreneceksiniz.

Öğrenmek, sadece öğretenin bilgilerini beyninize kopyalamanızı sağlar. Daha sonra onu geliştirebilmek tamamen sizin elinizdedir. Bunu yapabilmek içinde çok zaman harcamanız gerekmektedir. Bolca örnek yapmanız ve bolca hata yapmanız, sizin için çok önemli. Çünkü hatalar, insanın onlardan ders almasını sağlar. Ve bir daha o hatalara tekrardan düşmezler. Düşseler bile ne yapacaklarını çok iyi bilirler. Onun için bolca hata yapın 😀

Yukarıda belirttiğim gibi Asp’den korkmanıza gerek yok. Sadece püf noktaları bilmeniz ve geride güvenlik açığı bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

AZCIK GİRİŞ YAPALIM

Programlama dillerine başlarken sizin ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek dilller seçmelisiniz. Eğer sadece basit sayfalar yapıyorsanız etkileşimli diller dediğimiz, veritabanında kayıt tutmak, başka siteler üzerinden veri almak ve göndermek, form işlemleri, …vs yapmayacaksanız asp bilmenize gerek yok. Bu işlere girmeden önce mutlaka araştırmalı ve yukarda belirttiğim gibi bazı unsurları dikkate almanız gerekmektedir.

Bir programlama dili öğrenirken zaman mutlaka önemlidir. Bunu tahmin etmek çok zordur. Kendi ihtiyaçlarınıza göre değişebilen sürelerde öğrenebilirsiniz.

ASP NEDİR ?

Asp, Active Server Pages (Aktif sunucu sayfaları) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş, Microsoft firmasının desteklediği bir yapıdır. Sayfalarınıza canlılık ve etkileşim vermek için kullanılır. Asp ile birçok gelişmiş web sayfası oluşturabilirsiniz. En basitinden aklıma gelenler : banka sitesi, alışveriş sitesi, günlüğünüzü tutmak için bir site, bilgilerinizi paylaşmak için bir forum veya portal, kütüphane sayfası, vs… binlerce örnek verebiliriz. Yani kısacası asp sizin sayfalarınızı daha etkin kullanmanızı sağlayan bir teknolojidir.

Sunucu üzerinde derlenir. Sonra internet tarayıcılarında html şekline dönüştürülür ve siz html olarak görürsünüz. Yani sizin yazmış olduğunuz sayfaları internet ortamında çalıştırdığınızda kodlar gözükmez. Dosyanın kendisine sahip olunması gerekir.

Asp öğrenmeniz için ek hiç bir kaynağa ihtiyacınız yok. Eğer kendinize ait bir web alanınız yoksa kendi bilgisarınızda asp dosyalarını çalıştırabilirsiniz. Bunun için buradaki makaleyi okuyabilirsiniz.

Kişisel sunucumuzu kurduktan sonra IIS hakkında burada bir kaç şey belirtmem gerekiyor. Html uzantılı dosyaları normal olarak tıkladığınızda varsayılan tarayıcınız üzerinden çalıştırabilirsiniz. Burada herhangi bir sorunumuz yok. Fakat asp dosyalarını çalıştırabilmek için uzantısını asp yapmamız şart. İşletim sisteminiz, asp dosyalarını tıkladığınız zaman, varsayılan asp uzantısını, bünyesine alan program ile açacaktır. Eğer visual studio yüklüyse visual studio ile açılır, dreamweaver yüklüyse dreamweaver ile açılır, … . Fakat dosyayı çalıştıramazsınız. IIS yüklendikten sonra C:/ dizini altında size Inetpub klasörü oluşturur. IIS üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece burada wwwroot klasörünü ana sunucu dizini olarak görür.

Biraz karışık oldu galiba. Hemen örnekle ne demek istediğimi anlatıyım. Şimdilik notepad üzerinde çalışalım. Notepad açın ve aşağıdaki kodları yazın.

<%="BU BİR BENİM İLK ASP SAYFAM. = komutu response.write komutu yerine geçer"%>

Dosyanın adını ornek1.asp olarak kaydedin. Ve bu dosyayı C:/Inetpub/wwwroot klasörünün içine atın. Sonra internet tarayıcınıza gelip http://localhost/ornek1.asp yazın ve giriş tuşuna basın.

aspgiris31

Sonra karşımıza

aspgiris4

böyle bir mesaj gelirse asp dosyamız çalışıyor demektir. Anlatmak istediğim burda localhost yazınca bilgisayarınız, o adresi wwwroot klasörünün içi kabul ediyor. Eğer wwwroot klasörünün altına AspOrnekleri diye klasör açarsanız ve içine deneme.asp diye bir dosya atarsanız tarayıcınıza http://localhost/aspornekleri/deneme.asp yazmanız gerekecektir.

Daha sonra ayrı sürücülerde sanal site oluşturma gibi bir çok özelliği burada paylaşmaya çalışacağım. IIS üzerinde site kurmayı, PLESK kurmayı ve çok daha fazlasını diğer yazılarda bulabileceksiniz.

This entry was posted in Asp and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *